دکتر سهراب پور و توضیحاتی درباره جشنواره 23 سال
1391-05-15

 

 

 

 

 

 مشروح مصاحبه خبرنگار ستاد خبری جشنواره 23 سال با جناب دکتر سعید سهراب پور ، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و دبیرکل جشنواره 23 سال ،

 

آقای دکتر ممنون از این که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید. برای ورود به بحث لطفاً کمی در مورد جشنواره 23 سال و ایده­های شکل گیری آن بفرمایید.

23سال از رحلت رهبر کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی(ره) می‌گذرد و شجره طیبه انقلاب اسلامی در خط نورانی نهضت ایشان، همچنان به سیر شکوفایی خود ادامه داده و  بر فراز انقلاب‌های جهان می‌درخشد.

چنین سیر تکاملی و متداومی مسلماً نیازمند پشتوانه ای قوی است که سیاست­های کلی نظام را در مسائل کلان رهبری و مدیریت کشور، هدایت می‌کند. تدبیر و رَه‌بری 23ساله‌ رهبر معظم انقلاب در متن الطاف الهی و حضرت صاحب امر(عج)، موجب انسجام درونی نظام در مسیرهای پیش‌رو شده و با رشد استقلال و جمهوریت کشور،  ایران عزیز را به قدرت اول منطقه در بسیاری از ابعاد تبدیل کرده است.

 

نحوه برگزاری این جشنواره به چه صورتی است؟ در مورد بخش­های مختلف آن کمی توضیح دهید.

جشنواره "23 سال رَهبر، دانشگاه، خودباوری" بر آن است تا در 4 بخش اصلی، رهنمودها، پیام­ها و سیاست­گذاری­های راهبردی مقام معظم رهبری را در حوزه دانشگاه­ها مورد توجه و کنکاش قرار داده و به
راهکارهای اجرایی جدید سوق دهد. بخش‌های اصلی به شرح زیر تعریف شده‌اند:

1. دانشگاه اسلامی

2. سیاستگذاری علم و فناوری

3. جنبش نرم‌افزاری

4. جنبش دانشجویی و خودباوری

همچنین برنامه­هایی برای به کارگیری قابلیت­ها و تاثیرگذاری هنر اصیل اسلامی برای ترویج این اندیشه­ها در دانشگاه در نظر گرفته شده است.

 

به نظر جنابعالی رسالت و جایگاه دانشگاه­ها در انقلاب اسلامی چیست؟ برگزاری جشنواره­های این چنینی چه ضرورتی دارد؟

بر اساس آموزه­های رهبر کبیر انقلاب بر این باوریم که اصلاح کشور و همچنین نمایش اصیل خودباوری، از درون دانشگاه‌ها سرچشمه می‌گیرد. دانشگاه صنعتی شریف بر آن است تا با عزمی راسخ و به پشتوانه استادان و دانشجویان نخبه‌ انقلابی و ولایی خود و همچنین اندیشمندان و صاحب‌نظران این حوزه  به سوی اهداف بلند ترسیم شده رهبر فرزانه انقلاب گامی اساسی بردارد.

 

در مورد محتوای جشنواره کمی بیشتر بفرمایید.

در جشنواره حاضر سعی بر آن است تا به چهار حوزه کلیدی از مقولات اصلی مرتبط با دانشگاه پرداخته و با نگاهی عمیق­تر، فعالیت­های انجام شده در این حوزه، نقد و بررسی نماید و راهکارهای عملیاتی برای نیل به اهداف نظام جمهوری اسلامی ارائه شود. در این راستا از تمام دلسوزان و نهادهای تصمیم­گیر انتظار می­رود با حمایت معنوی و مادی خود بر محتوای علمی و انسانی جشنواره افزوده و دانشگاه را در این برنامه یاری دهند. همچنین در کنار مباحث علمی سعی می­شود با برگزاری نمایشگاه­هایی از دستاوردهای کشور در حوزه­های مختلف و برگزاری کارگاه­های آموزشی، گام­های عملی برای افزایش آگاهی و انگیزه دانشجویان و تجلی روحیه خودباوری و ایمان، برداشته شود.

 

در پایان اگر مطلبی مانده است، بفرمایید.

با تداوم این جشنواره می­توان به صورت پیوسته با رصد سیاست‌گذاری­ها، عملکردها و آثار آنها در جامعه، بررسی پیشرفت جامعه در حوزه‌های مورد نظر، تشویق و ترویج فعالیت در این حوزه‌ها و تبین پیشرفت‌ها و دستاوردهای نظام، در ایجاد فضای واقع‌گرایانه امید و اعتماد به نفس در جامعه، گام برداشت.

با تشکر

جهت آشنایی با جزئیات فراخوان جشنواره می توانید به سایت http://23.SHARIF.IR مراجعه نمایید

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

           http://23.SHARIF.IR

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

1 2 3 4 5