دیدار تیم اجرایی جشنواره "23 سال رهبر، دانشگاه، خودباوری" با حضرت آیت الله جوادی آملی
1391-07-30
حضرت آیت الله جوادی آملی:
مساله تولید علم بدون معرفت شناسی صحیح مقدور نیست
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جمعی از مسئولین دانشگاه صنعتی شریف و تیم اجرایی جشنواره "23 سال رهبر، دانشگاه، خودباوری" با حضور در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.
در این دیدار حضرت آیت الله جوادی آملی در سخنانی به تبیین سازو کار تولیدعلم از منظر دین پرداختند و فرمودند: مساله تولید علم بدون یک معرفت شناسی عمیق و بدون ورود به حوزه جهان بینی مقدور نیست.
ایشان تصریح فرمودند: برای اینکه انسان بتواند به تولید علم حقیقی دست یابد، باید صاحب معرفت دقیقی از مفهوم انسان، جهان و رابطه انسان و جهان باشد.
استاد برجسته حوزه علمیه قم با تقسیم علوم به سه دسته تجربی، نیمه تجربی و تجریدی خواستار تولید علمی متناسب با مفهوم انسان جاودان و زندگی ابدی که گفته دین است شده و اذعان داشتند: علم در غرب به دنبال حقیقت نیست بلکه به دنبال انتفاع است.
ایشان خاطرنشان کردند: باید علمی تولید شود که بتواند آرامبخش جهان و رفع کننده نیازهای واقعی بشر باشد و از آنجا که از منظر دین، انسان موجودی ابدی و جاودان است علمی می تواند پاسخگوی نیازهای او باشد که آن علم نیز با تکیه بر معرفت شناسی درست علمی ابدی باشد.
در ابتدای این دیدار روح الله دهقانی فیروزآبادی دبیر جشنواره « 23 سال رهبر، دانشگاه، خودباوری» در گزارشی از اقدامات به عمل آمده تأکید کرد: با توجه به تبلور ویژگی‌های دانش و تدبیر و نیز جسارت و شهامت در وجود مقام معظم رهبری، هدف اصلی این جشنواره بحث و بررسی و آموختن از تدابیر و شهامت تصمیم ایشان در حوزه‌های معطوف به دانشگاه و علم و فناوری است.
وی تصریح کرد: بر این اساس، محورهای همایش به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که هر دو بعد را شامل شوند. محور اول که به نوعی سایر محورها در راستای آن هستند، به تدابیر ایشان در سیاست گذاری در عرصه‌های علم و فناوری می‌پردازد و محور دوم، متمرکز بر جنبش دانشجویی و خودباوری است که به بررسی جهت‌دهی ایشان در شکل‌گیری یک جنبش دانشجویی شجاع، فعال و بدون غل و غش برای بالا بردن شهامت و جسارت در عرصه علم و فناوری می پردازد. 
 دهقانی فیروزآبادی بیان کرد: محور سوم، جنبش نرم‌افزاری است که به شکل‌دهی یک حرکت توسعه علمی که تدبیر و شهامت را توأمان داراست، توجه دارد و در نهایت، محور چهارم دانشگاه اسلامی است که تبلور نهاد و بستری آرمانی است که در آن دانشجوی خودباور و جنبش نرم‌افزاری، بروز و ظهور می‌یابند.
وی تاکید کرد: از جمله اهداف اصلی این جشنواره، راه‌اندازی یک حرکت و جریان رو به جلو و اصلاحی است و این حرکت در این جشنواره خلاصه نخواهد شد.
گفتی است «جشنواره 23 سال رهبر، دانشگاه، خودباوری» آبان و آذر سال جاری در دانشگاه شریف برگزار خواهد شد و برگزاری چهار همایش در محورهای فوق‌الذکر در این مدت از جمله برنامه‌های اصلی این جشنواره است.
1 2 3 4 5